Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady a Nápady

 • Časté chyby, kterých se lidé dopouštějí po rozchodu s partnerem

  Vyrovnat se s rozchodem nebývá nikdy samo o sobě jednoduché. Někteří lidé ale při snaze dostat zpátky do běžného života dopouštějí chyb, které jim často jejich utrpení zbytečně prodlužují.

  Ocitnout se ve stavu, kdy jste najednou bez partnera, s kterým jste žili několik měsíců, v horším případě i let, nebývá jednoduché. Najednou nemáte nikoho poblíž, s kým byste si mohli povídat, komu se svěřit s problémem. K tomu návaly emocí, které nejde jen tak potlačit.

  Není divu, že člověk najednou neví, co dělat, a neumí se zase sám "postavit na nohy". Mnozí hledají rady na internetu, kde se to rádoby odborníky jen hemží. Někteří dokonce v návalu emocí kontrolují profil svého expartnera na sociální síti v naději, že se třeba ještě něco změní. Ne všechny rady či úkony jsou ale správné, ba naopak.

  Chyba první: oficiální ukončení

  Některé ženy se s nenadálým rozchodem nedokážou jednoduše smířit, a tak mnohdy po bývalém partnerovi vyžadují něco jako oficiální ukončení vztahu. Ať od toho očekávají cokoli, není to dobrý nápad.

  Nelze totiž dopředu tušit, jak setkání za takové situace dopadne, obzvlášť pokud expartner po takové schůzce vůbec netouží. "Chování, kdy se hlavně ženy nedokážou odpoutat od expartnera, se dá přirovnat k určité závislosti na léku, který užíváte vždy, když vás něco bolí," vysvětluje vztahová terapeutka Rachel Sussmanová pro Womens health magazine.

  Chyba druhá: vyrovnám se s tím sám, sama

  Být pár dní o samotě není nic špatného, rozhodně ale není dobré se snažit dlouhodoběji vyrovnávat s nepodařeným vztahem sami. Nedělá to dobrotu, navíc se mohou u náchylnějšího jedince prohloubit deprese.

  Nejlepší je po rozchodu komunikovat s rodinou či nejbližšími přáteli, dokonce i rozhovor s kolegyní v práci může pomoci dostat se do lepšího rozpoložení.

  Chyba třetí: za všechno může ex 

  Na dobrém vztahu, aby fungoval, musí pracovat oba partneři. Stejně tak za jeho rozpadem stojí oba dva, někdo udělal více chyb, jiný méně. Není proto dobré svalovat v návalech vzteku a samoty chyby jen na toho druhého.

  "Aby se člověk skutečně dokázal poprat s rozchodem a mohl jít dál, musí pochopit, jakou roli ve vztahu hrál, a kterých chyb se i on sám dopustil," vysvětlila terapeutka.

  Chyba čtvrtá: v návalu práce na vše zapomenout

  Je částečně pravda, že ponoření se do nějaké činnosti může pomoci zapomenout na problémy, s kterými se po rozchodu jedinec potýká, to je ale vždy jen krátkodobá pomoc.

  Práce od rána do večera deprese a naštvání po rozpadu vztahu stejně nevyřeší, navíc se akorát člověk o to víc unaví a špatná nálada se může ještě prohloubit. Místo toho je dobré zajít si třeba zacvičit, případně s kamarádkou či kamarády někam vyrazit. Jednoduše se zabývat různorodými činnostmi, které dodají novou vzpruhu.

 • Varovné signály, jež mohou včas upozornit na rakovinu kůže

  Zhoubným nádorům kůže předchází nejrůznější změny na kůži - od pigmentového znaménka, začervenání či výrůstku apod. Ne všechny tyto změny automaticky znamenají, že se jedná o rakovinu, nicméně nelze ani potvrdit, že se v průběhu času rakovinou nestanou.

  Podle odborného magazínu WebMD odborníci odhadují, že 40-50 % lidí, kteří se dožijí 65 let, budou mít alespoň jeden typ rakoviny kůže. Proto všichni tolik apelují na všechny, aby se chránili před sluncem a své tělo neustále prohlíželi.

  Naučte se včas rozpoznat varovné signály

  Solární keratózy - malé, šupinaté skvrny se mohou běžně vyskytovat na hlavě, krku, ušních boltcích, nosu či rukou apod. Způsobuje je nadměrné slunění a existuje zde riziko, že se časem změní ve zhoubný nádor. Proto je důležité hned, jak se objeví na těle tyto skvrny, navštívit odborníka a problém léčit, tak aby se včas zabránilo rozvoji spinocelulárního karcinomu kůže. Nejohroženější skupinou jsou modroocí či zelenoocí blonďáci a zrzaví.Solární cheilitis - zánět rtu - šupinaté nerovnosti na rtu, otok, ztráta ostrého ohraničení mezi rty a kůží, mohou také upozornit na hrozbu rakoviny. I zde  je nutné problém nepřehlížet a začít ho okamžitě léčit.Mateřské znaménko - je nezhoubný shluk buněk - melanocytů - kožního barviva. I malá znaménka mohou být časem velmi nebezpečná, zvláště pokud jsou atypického tvaru. Normální znaménka jsou buď plochá, či lehce vyvýšená, na první dotek působí hladce. Znaménka, která se mohou změnit v zhoubný nádor, jsou nepravidelného tvaru, větší než guma na tužce a obsahují v sobě více barevných odstínů. Většina těchto znamének se objevuje v mládí či v rané dospělosti - jen výjimečně se utváří v dospělosti.

  Jak prohlédnout podezřelá znaménka či pihy

  Existuje tzv. ABCDE klasifikace.

  A - Asymetrie - jedna polovina znaménka neodpovídá druhé polovině. Normální znaménka jsou symetrická. Při posuzování znaménka si na něm nakreslete pomyslnou dělicí čáru rozdělující ho na dvě poloviny. Pokud jsou obě poloviny stejné, pak je vše v pořádku, ale když tomu tak není, je vhodné neotálet a navštívit lékaře.

  B - Ohraničení - pokud je ohraničení znaménka kostrbaté, zamlžené nebo nepravidelné, pak je dobré nechat si ho zkontrolovat dermatologem.

  C - Barevnost -  pokud nemá znaménko po celé své délce stejnou barvu, je velmi podezřelé. Normální znaménka mají obvykle jen jeden barevný odstín.

  D - Průměr - znaménka by neměla mít větší průměr než  velikost gumy na tužce.

  E - Vývoj - znaménka se mohou neustále vyvíjet - zvětšovat, zmenšovat, měnit barvu, svědit či krvácet. Všechny tyto změny jsou podezřelé a měl by je vidět kožní lékař.

  Jak by mělo vypadat samovyšetření kůže

  Minimálně jednou měsíčně si prohlédněte důkladně všechna svá znaménka. U žen se nejčastěji melanom vyskytuje v oblasti bérce, u mužů na zádech. Nicméně prohlédnout je nutné kompletně celé tělo. Nesmí se zapomínat ani na skryté oblasti - mezi prsty na rukou i nohou, tříslech, chodidlech, podkoleních jamkách, ale i vlasech a na zadní straně krku.

  Zvláštní pozornost věnujte znaménkám v pubertě, v těhotenství a v menopauze - hormonální změny urychlují růst znamének.

  Druhy nádorů

  Melanom - není tak běžný nádor jako ostatní typy rakoviny kůže, ale o to více nebezpečný. Pozdní léčba může končit smrtí.

  • Když se vztah mezi matkou a dcerou dostane na bod mrazu

   Vztahy mezi dospívajícími potomky a rodiči nebývají jednoduché. Za většinou konfliktů stojí ve valné většině rozbouřené hormony, kvůli kterým se z dříve poslušného dítka jako mávnutím proutku stane odmlouvající a nespokojený jedinec. Především matky, které mají rozepře se svými dcerami, ale nemusejí zoufat. Vědci nedávno přišli na to, v kterém věku se opět chování neposlušných slečen dostane do "normálu".

   Mít doma pubertálního výrostka, s kterým to lidově řečeno tříská, je pro mnohé rodiče opravdu hororová situace. Ať se snaží jakkoli, nic, co udělají nebo řeknou, není jejich dítku po vůli a vždycky je něco špatně.

   Obecně jsou dospívající chlapci i dívky vesměs stejní, slečny ale možná přece jen o něco zákeřnější. Zatímco tatínkové většinou maminky nabádají, ať nechají potomka vybouřit, že to jednou přejde, málokterá matka to dokáže. Proto jsou mnohdy na denním pořádku velmi výrazné hádky, případně výčitky a pláč.

   Všechno ale jednou skončí, a to i pubertální období dospívající dcery. Britští vědci v nedávné studii dokonce určili, kdy se tak zhruba stane, uvedl server Daily Mail.

   Mlácení dveřmi, hádky a slzy

   Podle zjištění vědců je přelomovým obdobím, kdy se pubertální nálady a výroky dospívajících dcer dostanou opět do normálu a dívky budou schopny opět bez větších problémů komunikovat s rodiči (hlavně matkami), 23. rok života (tehdy také začnou chápat a cenit si rodičovskou péči a starostlivost).

   Do té doby, až na výjimky, by se matky měly obrnit trpělivostí a očekávat "standardní" situace pubertálního chování svých dcer. Podle zjištění průzkumu, který proběhl mezi 2000 ženami, za pouhý jeden rok proběhne mezi matkou a dcerou v kritickém pubertálním období přes 180 hádek.

   Ve stejném časovém horizontu ve 164 případech končí hádky bouchnutím dveří, přes 120 případů se týká neutuchajícího pláče souvisejícího s neopětovanou láskou. Během stejného období také proběhne zhruba 257 hádek či bitev mezi sourozenci, 127krát pak nastane ošklivá roztržka s nejlepší kamarádkou či kamarádem.

   Všeobecně pak nejčastěji konflikty mezi matkou a dcerou vznikají kvůli nepořádku v pokoji, odmlouvání či randění s chlapci.

   Ideální vztah matky a dcery 

   Z průzkumu rovněž vyplynulo, že 67 % žen je vděčných své matce za to, jak je vychovala, i když to dívky v období puberty neschvalovaly či nechápaly. Tři čtvrtiny žen uvedly, že je ideální, aby byl vztah mezi matkou a dcerou více kamarádský, ovšem s určitým omezením.

   Většina dívek chce mít určitou míru soukromí, kam by matka neměla zasahovat. To se týká převážně sexu a antikoncepce. Pouze pro 22 % je pak ideální stav, kdy si matka s dcerou svěřují naprosto vše a nemají před sebou žádná tajemství.

   "Vztah mezi matkou a dcerou během dospívání prochází velkou zatěžkávací zkouškou. Pokud nenastane nějaký závažný problém, po dvacátém roce věku začne dcera doceňovat, co pro ni matka všechno udělala," uvedla Mary Youngová ze společnosti Lil-Lets, zabývající se distribucí ženských hygienických potřeb.

   "I když mladé dívky své matky mnohdy nechápou, je dobře, když mají po ruce někoho, komu se i tak mohou svěřit a kdo jim v tomto nelehkém období pomůže celou situaci zvládat," dodala na závěr.